kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - nejznámější letoviska


Sever ostrova


Sidari:
   Velmi vyhledávané a poměrně velké letovisko na severním pobřeží ostrova. Zdejší atrakcí jsou bizarní, větrem i mořem neustále erodované pískovcové útesy se zátokou zamilovaných, známou jako Canal D'amour. Pověst říká, že každá žena, která přeplave nebo přebrodí tento úzký průliv v době, kdy na vodu padá stín, získá muže nebo se jí vyplní její přání.
   Koupání je zde opravdu velmi příjemné, vstup do moře je pozvolný, voda však zde na hlavní pláži není průzračně modrá a je lehce zakalena drobným pískem. Přesto však není znečistěna průmyslově a jakožto přírodně udržovaná pláž je oceněna "modrou stuhou" Blue Flag. Zhruba uprostřed odděluje pláž malý přístav, východní pláž později přechází v oblázkovou.
   Restaurace, taverny, bary, diskotéky, cukrárny, pekárny, směnárny, sladkovodní bazény, lékař - vše je zde zastoupeno v dostatečné míře. V letovisku byl vybudován také malý vodní park, který jistě potěší nejen děti. Na hlavní třídě vedoucí podél moře je v této obci stanoviště, resp. centrum TAXI služby (pokud vím, tak jedné na severu) pojmenované Sidari Water Park Radio Taxi. Svezení však není nejlevnější, za odvoz do Agios Stefanos (asi 8km) jsme zaplatili 15€. Místo je vhodné k procházkám do okolí.
   Galerie je seřazena zhruba od východního okraje letoviska podél pobřeží, přes přístav na hlavní městskou pláž, pak s odbočkou do centra letoviska, z něj zpět na pobřeží, kolem ústí říčky opět do vnitrozemí a k pískovcovým útvarům kolem kanálu D'amour na nejzápadnější pláž letoviska, odtud pak na cestu směřující do Peroulades. Na úplný závěr galerie je zařazeno několik fotek západního pobřeží kolem Sidari foceného z lodi.

Roda:
   Turistické letovisko severního pobřeží, kde převažují písečné pláže s pestrou nabídkou vodních sportů. Úzká písečná pláž (navazující na Acharavi), jen pozvolna klesající do moře, je oblíbená u rodin s dětmi. V centru se nachází ulička a hlavní třída s nabídkou restaurací, taveren, barů, diskoték, obchodů se suvenýry a potravinami, je zde též kostelík, pekárna, cukrárna, bankomat, stálý lékař.
   V této obci archeologové odhalili pozůstatky dórského chrámu z pátého stol. př. n. l., zasvěceného pravděpodobně bohu Apollonovi.
   Galerie letoviska začíná na pobřeží u zastávky autobusu na trase Sidari - Kassiopi a pokračuje podél pobřeží směrem k Acharavi.

Acharavi:
   Letovisko se nachází v severní části ostrova u cca 6 km dlouhé písčito - oblázkové pláže s pozvolným vstupem (a díky tomu i poměrně teplou vodou), která je považována za jednu nejkrásnějších na ostrově. Rušnější pobytové místo patří mezi nejvyhledávanější střediska s širokou nabídkou typických řeckých restaurací, taveren, obchůdků i pestrou škálou sportovních aktivit, obvyklých pro pobyt u moře. V roce 2001 byl v letovisku otevřen velký vodní zábavní areál Hydropolis s několika bazény, skluzavkami a řadou různých atrakcí a programů. Kdysi bylo Acharavi jedním z center pěstování oliv, dnes je pěkným turistickým střediskem, oblíbeným zejména mezi německými turisty. Na západním okraji obce byly v roce 1985 odkryty zdi malých římských lázní.
   Cestou na severovýchod se dostanete k jezeru Antoniotis, známé a ekologicky důležité vodní rezervaci. Opačným směrem potom k městečku Roda.
   Galerie letoviska opět začíná u zastávky autobusu na hlavní silnici mezi Sidari a Kassiopi, poté zamíří k moři a po pláži pokračuje až na její východní okraj, tedy k jezeru Antoniotis.
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal