kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - nejznámější letoviska


Severozápad ostrova


Agios Stefanos:
   Nevelké, ale malebné letovisko, které se nachází cca 2 km severněji od Arillas se vyznačuje překrásnou písčitou pláží (čistou a oceněnou "modrou stuhou" Blue Flag) s pozvolným vstupem do moře. Severovýchodní konec pláže zakončený vysokými vápenco-jílovitými útesy si, tak jako na mnoha odlehlejších místech ostrova, v poslední době oblíbili vyznavači nudismu. Pláž je však dostatečně dlouhá na to, aby zde každý měl dostatek soukromí. Není zde vyjímkou potkat skupinku lidí, jejichž celé tělo je potřeno zvláštní směsí jílu a mořské vody, jíž se zde připisují léčebné a kosmetické účinky.
   Je zde možnost vycházek k mysu Kefali, nejzápadnějšímu výběžku (nejen ostrova, ale i celého Řecka), odkud se naskýtá překrásný výhled na ostrůvky Othoni a Matraki, stejně jako pohled na vedlejší letovisko Arillas s ostrůvkem Gravia. Na hřebeni mysu můžete najít hned vedle prašné cesty malou kapličku svaté Margarity. Pod mysem vede asfaltová silnice, po které dojdete cca po dvaceti minutách až k jejímu konci, na němž najdete malý rybářský přístav. Ten je od volného moře oddělen hrází z neopracovaných kamenů.
   Galerie letoviska začíná na silnici vedoucí z Avliotes do Agios Stefanos (tedy na severním okraji obce), pak na začátku letoviska odbočuje k ubytováním nad pláží - Evinosu, Paralya Beach a Márii, poté se vrací zpět k silnici a hlavní třídě letoviska. Na jejím zakončení ve tvaru T krátce odbočí vlevo směrem k Arillasu, poté se vrátí zpět na pravou stranu a kolem kostela Agios Stefanos pokračuje až na okraj pobřeží, tedy do přístavu u mysu Kefali. Poté vystoupá vzhůru na mys Kefali nad přístavem a další cestou se vrátí zpět až k moři a po pláži pokračuje až na její severní konec.

Arillas:
   Malé malebné letovisko, ležící na severozápadě ostrova u mysu Kefali, poskytuje svým návštěvníkům klidné prožití dovolené v překrásné přírodě. Pláž letoviska je rozsáhlá s jemným pískem, lemovaná rozeklanými skalisky, kterým vévodí kouzelný ostrůvek Gravia (Loď), podle pověsti zkamenělá Odysseova loď. Pro čistotu moře si toto místo získalo už po několikáté prestižní mezinárodní ocenění „Modrá stuha“ Blue Flag. S rozvíjejícím se turistickým ruchem na celém ostrově se z této původně ospalé vesničky postupem času stává letovisko, ve kterém samozřejmě najdete spoustu zeleně a stejně jako na celém ostrově zde můžete obdivovat rozlehlé olivové háje, cypřiše, citrusy a spoustu kvetoucích keřů. Jsou zde restaurace, kavárny, bary, diskotéka, obchody s turistickým zbožím, potravinami, ovocem a zeleninou, zkrátka se vším, co můžete potřebovat pro váš pobyt. V kanceláři Arkokal travel najdete i českého delegáta nebo delegátku. Můžete si zde zakoupit výlety, zapůjčit automobil, kolo nebo motorku.
   Pláž v Arillasu je písečná, dlouhá cca 2 km a kromě části okolo mola, kde nad ní vede místní cesta a jsou zde obchody a restaurace, nachází se největší část pod malebnými skalisky. Na opačné straně si zde najdou své klidné mísečko i milovníci divokých kamenitých pláží. Jak severní konec pláže tak i jižní jsou přírodně odděleny a jsou ideálním místem pro ty, jimž není cizí koupání a slunění bez plavek.
   V bezprostřední blízkosti střední části pláže se nacházejí restaurace, kam si můžete doslova odskočit na oběd a zkusit některou specialitu řecké kuchyně, či se jen osvěžit ledovou kávou tzv. frapé či jiným nápojem. Klid a pohoda přispívá k celkové relaxaci a zmírnění stresů, této nejrozšířenější "nemoci" dnešních dnů. Vstup do moře je pozvolný, vhodný i pro velmi malé děti nebo osoby s problémy chůze.
   Kromě koupání v křišťálově čistém moři můžete využít několik bazénů, do kterých je vstup zdarma, ovšem předpokládá se zakoupení občerstvení, třeba nápoje u baru. Nabízí se zde i celá řada vodních sportů. Můžete si zapůjčit šlapadlo, vodní skútr, zúčastnit se jízdy na banánu, pro odvážnější je tu možnost letu padákem nad celou zátokou. Díky průzračně čisté vodě jsou zde přímo ideální podmínky pro potápění jak amatérské, tak profesionální ať už přímo v Arillasu, nebo na blízkém ostrově Diabolo či Mafraki, který je pro tento sport ideální s bohatými lovišti ryb. Na své si přijdou i ti, kteří mají rádi pěší turistiku. Přímo od pobřeží si lze v obou směrech udělat příjemný pěší výlet do sousedních letovisek.
   Zhruba uprostřed Arillasu ve výrazně červeném domě má ordinaci lékař Dr. J. P. Papadopoulos s paní. Jejich ordinace funguje 24 hodin denně a bez problémů se s nimi domluvíte česky. Dr. Papadopoulos totiž vystudoval u nás na Karlově univerzitě a jeho paní je původem od nás z Čech. V případě zdravotních problémů nezapomeňte s sebou při návštěvě cestovní doklad (pas nebo občanku) a kartičku pojištovny, která hradí ošetření. Léky však musíte zaplatit na místě a teprve u nás je pojišťovna oproti dokladu proplatí.
   Galerie letoviska začíná na vrcholu mysu Kefali, odtud sejde dolů do Arillasu na pláž, po ní se stočí zpět pod mys Kefali až na její konec. Poté pokračuje zpět po pláži až na opačný konec Arillaské zátoky. Tam se opět otočí a vrátí zpátky k místu prvního příchodu na pláž a tentokrát obejde Arillas po silnici, nejprve podél pláže, pak zabočí úzkou silnicí do vnitrozemí. U Apartmánu Feakes krátce zahne vpravo na cestu do Afionas, pak pokračuje vnitrozemím kolem celého Arillasu a v závěru na hlavní křižovatce zahne vpravo a vydá se po silnici k Agios Stefanos.

Afionas:
   Maličká vesnička na kopci podél silnice, ve které nenajdete moderní hotely s bazény ani bohatě zásobené supermarkety, zato však podle mého názoru jedno z nejromantičtějších míst na Korfu vůbec. Z vrcholu kopce můžete sledovat ranní svítání nad zálivem Agios Georgios i podvečerní západ slunce za nebo mezi vzdálené ostrůvky.
   V samotné vesničce je malý kostelík, několik taverniček a pekárna. Rybí taverna Dionysos je poslední stavbou na vrcholu kopce a i přes svou větší vzdálenost od rušnějších míst je hojně vyhledávaná. Výborně zde vaří a pečou nejen ryby, ale i tradiční řecká jídla. A navíc z terasy máte překrásný výhled na celý záliv Agios Georgios. Z ostatních níže položených taverniček naopak je pěkný vyhled na Arillas a okolní ostrůvky. To ale není vše co Afionas nabízí těm kdož nejsou líní na krok. Pokud se vydáte pěšinkou pod Dionysosem, dojdete cca po dvaceti minutach k nejkouzelnějším plážím ostrova. Cestou si při troše pozornosti všimnete zbytků starověkého opevnění. Pláže jsou maličké, napůl písčité, napůl oblázkové, skryté před okolním světem, s průzračně čistou vodou lákají ke koupání i potápění. Když se nabažíte vody a vydáte se po více či méně zarostlých pěšinkách dále (doporučuji buď dlouhé kalhoty nebo hodně trpělivosti, protože místní křoviny mají opravdu velmi ostré trny), můžete dojít až k troskám budov z pozůstatků po archeologické expedici z třicátých let.
   Vydáte-li se naopak po silnici směrem opačným, dojdete k odbočce na Agios Georgios. Ten je od Afionasu vzdálen necelý 1km. Když odbočku minete a budete pokračovat stále po silnici, čekají vás cca 4km do Arillasu. Spíše však je lepší kousek za hřbitovem zahnout po prašné cestě vlevo, kudy do Arillasu dojdete též. Je to sice cesta náročnější (poměrně prudce klesá dolů), ale okolní příroda a výhled na pobřeží za to stojí. A samozřejmě je to i kratší.

Agios Georgios (North):
   Klidné letovisko, ležící na severozápadním pobřeží ostrova Korfu, ohraničené z obou stran kopcovitým terénem. Ze severního vrcholku na vás shlíží velmi oblíbená restaurace Dionysos, z jižního můžete při příznivém větru sledovat odvážlivce plachtící nad zátokou s rozevřeným padákem nad hlavou. Vyznačuje se jednou z klidnějších písčitooblázkových pláží ostrova s prudším vstupem do moře. Místo bylo využíváno jako přístaviště lodí. Jsou zde vynikající možnosti pěších výletů v panenské přírodě, převážně jižním směrem k vesničce Makrades. Část cesty vede olivovými háji podél pobřeží, pak se však stáčí do vnitrozemí a stoupá poměrně prudce vzhůru.
   Cestou minete několik, převážně rybích taverniček, které ač trochu stranou od pláží, jsou poměrně hojně navštěvované. Pokud se vám poštěstí, můžete zde dostat na stůl jednu z ryb, která si ještě před pár minutami rejdila v okolních vodách, neboť zdejší oblast je vyhlášená dobrými podmínkami pro rybolov a zdejší rybáři několikrát denně objíždějí své sítě.
   Severním směrem se z Georgiosu pak dostanete do vesničky Afionas a případně dále do Arillasu, přímo z pláže v Ag. Georgios si pak můžete domluvit výlet lodí do Paleokastritsy či ke kouzelným plážím Afionas (zde však pokud si rovnou nedomluvíte i cestu zpět doporučuji dobrou obuv, neboť "kozí" stezka zpět je poněkud náročnější i díky křovinatému porostu po okrajích této stezky.Paleokastritsa:
   Leží 26 km severozápadně od Kerkyry a bývá nazývána nejkrásnějším místem Korfu. Paleokastritsa je nádherný záliv (resp. 6 zálivů pojmenovaných Agia Triada, Platakia, Alipa, Agios Spiridon, Agios Petros a Ambelaki) s několika písečnými a oblázkovými plážemi, modrozelenou vodou, útesy a olivovými háji na horských úbočích. Průzračně čistá voda láká ke koupání i k potápění a prý zkamenělá loď Odysseova (útes s názvem Petrokrovo) navozuje romantickou atmosféru s nádechem historie.
   Na vrcholu největšího a též nejodlehlejšího poloostrůvku se tyčí byzantský klášter Panagia Theotokos, postavený ve 12. století. Tomu dominuje třízvonová zvonice symbolizující svatou Trojici. Samotný klášter v 17.století vyhořel a byl přestavěn. V místním kostele pak můžeme shlédnout několik vzácných ikon. Nad jižním portálem najdeme vyobrazení andělů povolávajících k poslednímu soudu, nad severním pak poslední soud. Ikony v zadní části kostela vyobrazují v osmi částech příběh stvoření. V malém muzeu je vystaveno několik starých rukopisů a dalších ikon, liturgické náčiní, část kostry velryby a spoustu dalších zajímavých exponátů. V samotném muzeu je malý obchůdek, nabízející výrobky místních uměleckých řemeslníků, několik jich můžeme potkat i před hlavní branou do kláštera. Zde se také musí každá z žen, která nemá dlouhou sukni, či má odhalená ramena, před vstupem zahalit do vypůjčených šátků a dlouhých sukní. Toto pravidlo vesměs platí pro všechny kostely a kláštery kam chceme vstoupit. Také muž by neměl na tato posvátná místa vstupovat v krátkých kalhotách.
   Při mé poslední návštěvě byl klášter stále ještě obydlen mnichy i jejich rodinami. Ač je to pro našince poměrně těžko pochopitelné, pravoslavný kněz se smí před svým vysvěcením oženit, zrovnatak je naprosto normální spatřit pravoslavného kněze při oslavách se svou rodinou nebo za pultem obchůdku se svatými obrázky a suvenýry při poutích.
   Novodobou historii Paleokastritsy zahájil vlastně v 19. století vysoký britský komisař Frederick Adam, když nechal toto místo spojit s hlavním městem dlážděnou silnicí. Aby ospravedlnil tyto výdaje, nechal zde též vystavět vojenskou nemocnici. Postupem času přibyly hotely, taverny i rodinné domky, většina z nich je však šikovně rozmístěna po celé délce cca třech km ať již podél břehu, nebo v okolních svazích za poměrně hustým porostem stromů, převážně olivovníků. Díky tomu tolik nehyzdí okolí jako ve spoustě jiných míst. Pláže jsou v okolí převážně oblázkové a na některé z nich není možné se dostat jinak, než lodí nebo vypůjčeným šlapadlem.
   U vesničky Lakones, posazené zhruba nad Paleokastritsou najdeme překrásnou vyhlídku nazvanou Bella Vista (Pěkný výhled). Budeme-li pokračovat dále na sever, dostaneme se do vnitrozemní vesničky Makrades, známou svými malými obchůdky se suvenýry. Pokud bychom odtud pokračovali směrem na sever nádherným olivovým hájem, můžeme dojít až do Agios Georgios. Je to však poměrně daleko. Cestou na jihozápad se odsud dostaneme až k pevnosti Angelokastro. Pevnost, ze které jsou dnes již jen ruiny, postavil ve 13. století Epirský despota Michael Angelo a po něm ji rozšířili vládcové z Anjou a Benátčané. Pro posledně jmenované bylo Angelokastro po Kerkyře druhým nejdůležitějším místem na ostrově, protože díky své poloze se mohlo úspěšně bránit tureckým nájezdům. Na prohlídku pevnosti a jejího okolí plánujte delší dobu. Zakoukáte se totiž zcela jistě při výhledech do okolí; dál tu kromě samotné pevnosti jsou ještě i cisterny, pohřebiště, kaple a jeskynní kostelík, které stojí za shlédnutí.
   Galerie letoviska začíná na hlavní pláži v Paleokastritse, poté zamíří vzhůru do kláštera Panagia Theotokos, kde se zastaví jak na nádvoří, tak i v kostele a zdejším muzeu. Z kláštera se vrátí dolů k moři na menší pláž a po silnici se vydá směrem vzhůru (směrem k Liapádes) a končí na vyhlídce Bella Vista. Součástí jsou i další dvě podgalerie. První obsahuje 9 fotek ze západního pobřeží kolem Paleokastritsy a druhá 24 fotek z výletu lodí k okolním jeskyním.

Liapades:
   Liapádes je malé letovisko, vzdálené cca 20km od Kerkyry a zhruba 3km od Paleokastritsy. Je to malá vesnička, plná zeleně převážně z cypřišů, olivovníků, citronovníků a pomerančovníků. Pobřeží je zde divoké, plné útesů, skal i jeskyní přístupných pouze po moři. Díky tomu je okolí velmi vhodné pro potápění a šnorchlování. Místo samotné není vůbec poškozené turistickým ruchem, nejsou zde žádné velké hotely. Asi jeden km od letoviska směrem do vnitrozemí leží vesnička Liapades, kde lze poznat nedotčený život místních obyvatel. Co se týká stravování tak pár taveren v Liapádes najdete, osobně doporučuji rybí tavernu ASPROS a tavernu Michalis. Noční život se soustředuje do Shambala baru (venkovní bar s muzikou a bazénem) a Kahlua baru (malá diskotéka kde vás můžou překvapit skupinou Elán:-) ). Dále je příjemný Medusa bar, ale ten bývá otevřený pouze před a na konci sezony.
Hlavní pláž je oblázková, s možností občerstvení, ale mnohem krásnější jsou vedlejší malé plážičky, hlavně pláž Rovinny, vzdálená 10 minut pěšky od hlavní pláže. Mezi těmito dvěma plážemi jsou ještě dvě malinké. 20 minut pěšky lesem a skalní pěšinkou se dojde k oboustranné plážičce, která spojuje malý poloostrov s pevninou. Je lepší se zeptat na cestu místních, neboť je těžké přístupovou stezku najít.
Z Liapádes vede cestička do vedlejší Paleokastritsy nebo si můžete vyšlápnout na vyhlídku Bella Vista, odkud je nádherný výhled po okolí. Velmi pěkný je též výlet lodí spojený s grilováním na pláž Chomi, která je přístupná pouze z moře. Po cestě s lodí zajíždíte do krásných romantických jeskyní s tyrkysovou vodou.
   Galerie letoviska začíná na křižovatce silnice mezi Paleokastritsou a Ermones, zamíří do staré části obce kde projde uličkami Lipades a poté se vrátí zpět na silnici a kolem hřiště a kostela s hřbitovem projde až na hlavní pláž. Z ní pak pokračuje podél malých pláží na oblíbenou pláž Rovinny. V závěru se ještě podívá na malou oboustannou pláž jižně od Liapades.

Ermones:
   Romantický záliv se nachází ve střední části západního pobřeží Korfu, přibližně 16km od hlavního města. Dle pověsti se Odysseus právě zde, u pramene, setkal s dcerou krále Fajáků Nausikou. Tuto pověst zvýrazňuje ještě blízkost řeky Ropa protékající stejnojmeným údolím. To bylo ještě před Italskou okupací za 2.světové války mokřinami, které Italové vysušili a dnes je z něj významná zemědělská oblast.
   Malá zátoka se strmými skalami a zalesněnými úbočími, mírně se svažující oblázkovo písčitá pláž - to vše nabízí ideální předpoklady pro klidnou dovolenou. Ermones je vyhledávané zejména potápěči, na pláži je prostor pro plážový volejbal, půjčují se šlapadla, windsurfing, atd. V blízkosti (2km) se nachází také 18-ti jamkové golfové hřiště. Letovisko nemá nijak rušný noční život - má pár hotelů, několik taveren, obchod, půjčovnu motorek a aut, ale zato nádhernou pláž (oceněnou "modrou stuhou" Blue Flag).
   Zhruba na půl cesty k hlavnímu městu se dostanete k vesničce Agios Ioannis, kde je umístěn veliký vodní park se spoustou skluzavek, tobogánů a dalších vodních atrakcí na kterých se dokáží vyřádit děti i dospělí. Cestou zpět potom minete vesničku Vasilika. Zde je malá likérka, která vyrábí z maličkých japonských pomerančů, rostoucích na ostrově, hustý sirupovitý likér zvaný koum kouat. A samozřejmě též oblíbené Ouzo, pálenku vyráběnou z drcených vinných stonků. Ouzo má anýzovou chuť i vůni a pije se buď neředěné, nebo se ředí studenou vodou. Ta pak při smíchání s Ouzem zbělá jako mléko. My jsme si zvykli jej míchat s colou na jejímž povrchu po smíchání vytvoří bílé krystalky připomínající drobné korálky.
   Galerie Ermones začíná asi 1km před samotným letoviskem, projde kolem říčky Ropa a kolem hotelů sejde na pláž, po ní projde na její severní okraj a pokračuje stezkou po pobřeží až na místo kde stezka končí. Poté se stejnou cestou vrací až k ústí říčky Ropa.
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal