kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - nejznámější letoviska


Jihozápad ostrova


Pelekas, Glyfada a Myrtiotissa:
   Stejnojmenná vesnička Pelekas je posazena v úbočí cca 270m vysokého kopce nad pláží. Místní uličky jsou velmi úzké a domy zdálky vypadají jako by byly nalepeny nejen na kopci, ale i jeden na druhém. Pláž je zde písčitá, s pozvolným vstupem. Poblíž můžete najít vyhlídku známou pod názvem "Císařský trůn" (Kaizer's throne), odkud císař Vilém II. sledoval krásné západy slunce. Dnes stojí nahoře hotel s velkou terasou.
   Severním směrem od Pelekasu se dá dojít k známým a oblíbeným plážím Glyfada (další z celkem 34 pláží oceněných "Modrou stuhou" Blue Flag) a Myrtiotissa, bohužel po pobřeží to díky útesům nejde. Cesta i okolí Glyfady je lemována hotely, oproti tomu vzdálenější Myrtiotissa kolem sebe nemá zástavbu žádnou krom jedné maličké taverničky a i díky tomu je uznávána jako nudistická. Všechny tři pláže jsou písčité s vesměs pozvolným vstupem, na jejich okrajích však opatrně, jsou zde zrádné spodní proudy.
   Myrtiotissa podle pověstí prý získala své jméno díky ikoně Panny Marie nalezené mezi myrtami malou pasačkou. Podle jiné verze této pověsti nalezl tuto prastarou ikonu ve 14.století Turek, který díky nálezu konvertoval ke křesťanství a založil poté nedaleko klášter. Budovy z něj se však nedochovaly (pravděpodobně byly poničeny nájezdy turků na ostrov) a byly nově obnoveny v devatenáctém století. Celý klášter je velice pěkný, třebaže neskrývá žádnou uměleckou či architektonickou zvláštnost.

Agios Gordis:
   Severní část tohoto letoviska ohraničuje příkrý mys Aerostato (vzducholoď), v jižní části pak uvidíme oblíbený motiv fotografů a pohlednic - osamělé skalisko Ortholithos. Pláž je zde písčitá s pozvolným vstupem, takže je velmi oblíbená jak rodinami které mají malé děti, tak i mezi potapěči bez klasické těžké výstroje.
   Tuto cca kilometrovou pláž najdeme v jihozápadní části ostrova, zhruba na stejné úrovni jako východní letovisko Benitses, oproti jemuž je však podstatně klidnější, přesto zde nechybí jak nabídka vodních sportů, tak i celá řada taverniček, restaurací a obchůdků. Na stejné úrovni zhruba uprostřed mezi těmito letovisky se tyčí nejvyšší vrchol jihu ostrova - Agios Deka (Deset svatých), který se tyčí do výše 576m. Jinak je celé letovisko obklopeno svahy pokrytými olivovými háji a ovocnými sady. Vydáte-li se odsud po silnici směrem na sever, dostanete se do Sinarades, kde si můžete prohlédnout pěkné Národopisné muzeum.


Agios Georgios - South:
   Toto letovisko na jihozápadě ostrova v délce několika kilometrů kopíruje mořské pobřeží a je známo svou dlouhou písčitou pláží (celkem cca 7 km) na níž najdete pásma se slunečníky a lehátky stejně tak jako místa a zákoutí s minimálním počtem lidí. Vstup do vody je většinou mírný až středně mírný. Jde o letovisko, jehož rozvoj zdaleka nedosáhl vrcholu, v pozitivním smyslu slova. Najdete zde řadu restaurací, bary, diskotéky ale i klidné posezení na terasách taveren a kaváren s nezapomenutelným výhledem na zapadající slunce. Samozřejmostí jsou různé supermarkety, prodejny všeho možného i nemožného, půjčovny motorových vozidel a také střediska vodních sportů. V bezprostředním okolí letoviska - na jeho severním okraji - naleznete zajímavou oblast písečných dun, na kterou dále navazuje velké slané jezero Korission. Na dohled jsou hustě zalesněné svahy vysokých kopců, táhnoucích se podél celého západního pobřeží. Hlavní pláž opět oceněna modrou stuhou Blue Flag.
   Jih letoviska uzavírá oblíbená taverna Malibu posazená přímo nad pláží. Nejen, že zde výborně vaří, ale objednat jste si zde mohli z našeho jídelního lístku u české servírky. Večer je odsud pěkný výhled na moře, obzvláště za úplňku. Cesta odsud na pláž je poměrně strmá, buď po schodišti, nebo o kousek výše po betonové cestě mezi nájemnímy domy. U této cesty také najdete jednu z mála sladkovodních sprch na zdejším pobřeží. Po pláži se můžete vydat jak na jih k letovisku Agia Varvara (doporučuji alespoň plážovou obuv, neboť v jednom úseku pobřeží odděluje krátký pás docela ostrých kamenů), tak i na sever směrem k centru letoviska. Tam však po pláži dojdou jen odvážnější a obutí jedinci, neboť o několik set metrů dále pláž přehrazují ostré útesy a kameny, mezi nimiž je pár menších taktéž písčitých pláží. Ti méně zdatní raději zvolí cestu po hlavní třídě, podél které postupně minete několik taverniček, menších hotelů a "Supermarketů" i včetně jedné herny s pingpongovým stolem, kulečníkem, oblíbeným fotbálkem a několika počítači připojenými k internetu a dvě půjčovny automobilů, motocyklů a kol.
   Posléze dojdete k malé zvoničce a místnímu nenápadnému kostelíku postavenému nad další maličkou pláží z obou stran ohraničenou ostrými útesy. To je také místo, kde se případně setkáte se svými odvážnějšími přáteli, kteří se případně vydali po pláži. Odsud již se opravdu nedá pokračovat přímo po pobřeží a další cestu musíte absolvovat po hlavní asfaltové silnici. Přes ni, přímo proti zvoničce bývala místní pobočka cestovní agentury Star Travel (dnes je již přesunuta za přístav) a na stejné straně o kousek dál i ordinaci místního lékaře. Opět minete několik menších hotelů, taverniček a obchůdků. Naproti poslednímu a největšímu je malá houpačka pro děti a za ní se už rozkládá nevelký a pěkně udržovaný přístav místních bárek. Když máte štěstí, podaří se vám zde zastihnout některého z rybářů nebo potápěčů se svým úlovkem.
   Odsud už opět můžete pokračovat po písčité pláži, tentokrát bez obav o kameny. Jen v první části této pláže (tam kde je hned u pláže pár taverniček) je potřeba při koupání dát pozor na několik menších útesů pod vodou. U novostavby velkého hotelového komplexu pak končí zástavba, nikoli však možnost sportovního vyžití. Právě zde, stranou od obsazené pláže se můžete proletět na padáku taženém motorovým člunem, zařádit si na vodních skůtrech, nebo se svézt na "banánu". O několik set metrů dále je opět písek zastavěn lehátky a slunečníky na pláži pojmenované Issos a na opačném konci tohoto úseku najdete jedno z nejoblíbenějších winsurfingových středisek. Tím také končí "civilizace" a dál až k slanému jezeru Korission nenajdete žádnou zástavbu. Pro ty, kdož mají rádi procházky po plážích nebo dávají přednost slunění a koupání bez oděvu je toto místo ideální.
   Jestliže zhruba uprostřed této části pobřeží vystoupáte po písečných dunách nahoru, naskytne se vám nádherný pohled na jezero v pozadí s druhým nejvyšším vrcholkem jihu ostrova - Agios Mattheos, vypínajícím se do výše 463 metrů nad moře a okolní písečné duny porostlé místy křovisky a horkem sežehlými travinami. V jezeře samotném žije spousta úhořů, v jeho okolí se pak na jaře a na podzim shromažďuje na 120 ptačích druhů, mezi nimiž je spousta kachen, kormoránů a volavek. Pokračujete-li po pobřeží dále a nedáte se odradit několika menšímy útesy, přes které se dá snadno přejít, dojdete až k úzkému kanálu spojujícímu jezero s mořem. Přes kanál potom vede úzká dřevěná lávka a můžete dále pokračovat po většinou liduprázdné pláži Halikounas směrem k severnímu okraji jezera. Jestliže jej obejdete a vydáte se po prašné cestě přecházejích po chvíli v normální silnici a ujdete po ní cca 3,5km, dostanete se k troskám byzantské pevnosti Gardiki z 13. soletí, obehnané osmiúhelníkovým prstencem hradeb s několika věžemi. V létě se právě zde pořádají divadelní představení a koncerty.
   Galerie začíná na hlavní silnici spojující jih ostrova, na odbočce k Agios Georgios. Projde až k pobřeží, tam odbočí vlevo ke kostelíku a malé pláži pod ním, poté krátce zamíří do vnitrozemí k hotelům Alexander Beach a Golden Sands. Pak pokračuje k jihu a u taverny Barba Yannis opět na chvíli zamíří do vnitrozemí k hotelu Brouskos. Následně se kolem vilky Pelagos vrátí zpět na pláž a po ní pokračuje pod tavernou Malibu na jižní konec pláže. Přejde přes kameny na další pláž Marathias směrem k Agia Varvara a zde se otočí a stejnou cestou se vrátí k taverně Malibu. Odtud přeskočí na silnici ke kostelíku a po ní dojde až do centra letoviska, přístavu a k hotelu Aquis Sandy Beach resort. Z přístavu se vydá po pobřeží přes pláž Issos Beach k jezeru Korrision. Odtud pokračuje přes Konsia point ke kanálu spojujícímu jezero s mořem a dál přes pláž Halikounas a záliv Alonáki až k mysu Garziki. Poté se stejnou cestou vrátí až téměř k přístavu v Agios Georgios - Argiradon.

Santa Barbara (Agia Varvara):
   Asi 3,5 km jižněji od letoviska Agios Georgios při pobřeží a 2km západně od vesnice Perivoli se dostanete k osadě Agia Varvara (Svatá Barbora). Je však poměrně malá a na spoustě turistických map ji dostud nenaleznete. Na místní pláži se zlatým až načervenalým pískem a středně pozvolným vstupem do moře si můžete zapůjčit lehátka a slunečníky. Ale i zde však jsou místa klidnější, kde se můžete koupat stranou a nerušeni.
   Najdete zde restaurace, taverny i pár obchodů. Na další nákupy je možno zajít či zajet do Perivoli, kde mimo jiné stojí za pozornost kostel Agii Sarandi (jsou v něm nástěnné malby z roku 1704). Směrem na jih po pláži končí obydlené oblasti, pláž však pokračuje dále pod okolními kopci. Směrem na sever se potom dostanete k Agios Georgios (South). Přímo v centru hlavní pláže je pod vodou kousek od okraje ukryto několik malých útesů, které, pokud si nedáte dobrý pozor, vám mohou poněkud znepříjemnit zdejší pobyt. Nakopnutý palec není nijak příjemná záležitost.
   Galerie letoviska začíná na cestě mezi Perivoli a Agia Varvara, projde na pláž, odkud se vydá vpravo na Marathias Beach, před jejím koncem se otočí zpět a přes hlavní pláž pod letoviskem pokračuje k jihu až k mysu Megahoro a pláži za ním a pak se stejnou cestou vrátí zpět až k Agia Varvara.
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal