kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - další zajímavá místa


Sever ostrova


Avliotes:
   Malá vnitrozemní vesnička Avliotes leží v severozápadní části ostrova mezi Agios Stefanos a Peroulades. Není ničím významná a proto o ní nenajdete zmínku v žádném z průvodců i přesto, že je poměrně velká a najdete v ní lékaře, lékárnu i bankomat. Místní taverny jsou vesměs nedotčené turistickým ruchem a velmi domácké. Na východním okraji obce je vlevo malá nenápadná odbočka, díky níž si podstatně můžete zkrátit cestu do Peroulades. Na opačném konci obce pod odbočkou na Agios Stefanos po několika stech metrech je malá benzínka.

Peroulades:
   Zhruba 2 km západně od Sidari leží malá vesnička Peroulades. Z ní je nádherný pohled na severozápadní výběžek Korfu - mys Drastis a na příkré, zlatošedé útesy z jílovité břidlice, které jsou místy lemované tmavým pískem. Z restaurace Panorama na okraji útesů můžete každý večer sledovat nádherný pohled na západ slunce.
   Při pěších procházkách cestičkou z vesnice až k mysu Drastis můžete dojít k pěkné malé zátoce a prohlédnout si několik zajímavých skalních útvarů ve vodě. Pláž oceněna "modrou stuhou" Blue Flag. Cestou na jihozápad se potom dostanete k přívětivé vesničce Avliotes jejíž pláž se taktéž honosí stejným oceněním.

Agios Spiridonas a jezero Antoniotis:
   Na severozápadě ostrova, mezi letovisky Acharavi a Kassiopi můžete nalézt maličké a poklidné letovisko Agios Spiridonas. Je zde jen pár menších hotelů, soukromých ubytování a taverniček, žádný ruch a shon. Přímo u maličké pláže stojí kaplička stejnojmeného názvu. Hned za pláží pak začíná druhé největší jezero na ostrově - jezero Antoniotis. To oplývá především bohatstvím ryb, rybolov je tu však zakázán. Jezero od moře oddělují dva kanály mezi kterými se rozkládá ostrov Ekaterini s menším jehličnatým lesíkem a několika malými plážičkami. Ostrov se dá projít buď vnitrozemím na dohled od břehů jezera, nebo pasteveckými stezkami podél moře. Na nich pak můžete potkat nějaké menší stádečko ovcí, hlídané pouze vycvičeným pasteveckým psem. Ten nejen hlídá svěřené stádo, ale i vás abyste se nepřibližovali ke stádu moc blízko. Okolní krajina je poměrně plochá, takže dovoluje poznat okolí i těm jedincům, kterým kopcovitý terén moc nesedí. Přitom však úplně placatá není. Zástavba na ostrově není žádná. Při pěkném počasí je pak odsud pěkný výhled na Albánskou pevninu a její pohoří.

Paleo Perithia:
   Téměř opuštěná vesnice Paleo Perithia, ležící v horském údolí pod nejvyšší horou ostrova Pantokrator, se od benátských dob téměř nezměnila. Do druhé světové války chyběli místním lidem peníze na modernizaci a po ní se pak raději obyvatelé přestěhovali dolů k pobřeží a založili tam novou obec Nea Perithia. Poté dlouho původní domy využívali pouze pastevci, když tam občas potřebovali přenocovat. Počátkem devadesátých let si jedna z rodin pocházejících z této vsi uvědomila její turistický potenciál a v jednom ze starých domů vybudovala tavernu. Za přispění Evropské unie byla do vesnice položena asfaltová silnice a díky ní se stala Paleo Perithia vyhledávanou turistickou zajímavostí. Staré domy dnes přinášejí návštěvníkům dobrou představu, jak asi se dřív na ostrově žilo.

Pantokrator:
   V severovýchodní části ostrova, téměř přímo nad známým střediskem Nissaki se vypíná do výše 906 metrů nejvyšší hora ostrova - Pantokrator. Silnice sice vede až na vrchol, ale je hodně příkrá a pro slabší povahy trpící závratí nepatří k nejvhodnějším. Značení cesty k vrcholu taktéž nepatří k nejlepším, takže najet pár km navíc i s dobrou mapou a šikovným navigátorem není vůbec žádný problém. Místy vám připadne, že silnice je svou šířkou plánovaná spíše tak pro osla, než pro vozidlo které jste si na cestu vypůjčili, ale zdání klame a i tato úzká místa se dají pohodlně s trochou opatrnosti projet. Paradoxně cesta vzhůru připadá většině turistů nebezpečnější, než cesta dolů. Pokud se však nenecháte odradit, určitě nebudete litovat, neboť se vám naskytne výhled po celém Korfu, okolních ostrovech i na Albánskou a Řeckou pevninu. V obzvláště jasných dnech, kdy zmizí i tzv. sluneční opar se vám může podařit dohlédnout až na Italskou pevninu. Nezapomeňte však na ochranu před silným slunkem a dostatek tekutin s sebou.
   Na samotném vrcholu se potom vedle štíhlých věží antén krčí skromné budovy kláštera ze 17. stol. zasvěceného Kristovi - Pandokratoru. Po nějakou dobu byl opuštěn nebo využíván armádou, v posledních letech je opět obydlen. Zároveň byl zrenovován a na dvoře najdete velice pěknou zahradu. Současně jsou postupně restaurovány i více než 300 let staré nástěnné malby. Klášter samotný vznikl na místě původního kostela, vystavěného kolem roku 1350 obyvatelstvem okolních vesnic. Šestého srpna zde probíhají oslavy svátku Proměnění Páně.

Ano Korakiana:
   Do vnitrozemní vesničky Ano Korakiana se dostanete nejsnáze po silnici západním směrem od letoviska Ipsos - Pirgi. Po severní silnici je vzdálená asi 5km. Po jižní silnici je to o pár set metrů delší. Tou projedete nejprve přes vesničku Agios Markos, nad kterou stojí na okraji starého olivového háje kostel Pandokratoras ze 16. století. O něco níže je pak nejstarší byzantský kostel na Korfu Agios Merkourios z 11. století. Samotná vesnička Ano Korakiana má několik zajímavostí. Tou největší je 37 zdejších kostelů a kaplí. Další zajímavostí jsou zdejší výstavné domy z 18. - 20. století. V jednom z nich se nachází i muzeum. Na severovýchodním okraji vesničky pak začíná strmá panoramatická silnice směřující do horské vesničky Sokráki, která je průjezdná pouze pro jedno vozidlo.
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal