kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - další zajímavá místa


Jih ostrova


Agios Mattheos:
   Poměrně velká vesnička s osídlením cca 1500 stálých obyvatel, amfiteatrově položená ve svahu stejnojmenné hory Agios Mattheos se spoustou zeleně v okolí a s pěkným výhledem do okolní pahorkatiny.
   Na úpatí hory můžete najít klášter Krista Pandokratora z poloviny 14. století a v blízkosti jeskyni s pozůstatky z doby kamenné. Hora samotná je druhou nejvyšší horou jižní části ostrova a měří 463m.
   Ve vesnici pak můžete najít spoustu malých, mnohdy ještě původních krámků v kterých jsou i ceny příjemně nižší než v kasických přímořských letoviscích. Oproti nim zde také potkáte mnohem méně turistů a díky tomu je hlavním zdrojem obživy místních obyvatel především pěstování oliv. Stromy, které jsou vysázené ve svazích jsou často obehnány malou kamennou zídkou, která brání odplavení půdy při větších zimních deštích.

Gardiki:
   Ruiny starověké benátské pevnosti ze 13. století naleznete pár kilometrů nad slaným jezerem Korission. Kdysi pravděpodobně chránila několik pramenů, dnes však z ní jsou jen rozvaliny. Pevnost bývala obehnána osmiúhelníkovým prstencem hradeb s několika věžemi. V minulých letech se zde v letních měsících pořádaly divadelní představení a koncerty pod širým nebem, dnes však celé prostranství zarůstá plevelem a travou.

Hlomos:
   Nedaleko městečka Agios Georgios South, v kopcích nad jezerem Korission je položena horská vesnice Hlomos. Kromě toho, že jsou z ní velice pěkné pohledy na vycházející slunko nad řeckou pevninou, večerní západy slunka, na jezero Korission i na východní pobřeží okolo Mesongi a Moraitiky, má ještě jednu zvláštnost. Jeho uličky jsou tak úzké, že vjezd do obce je pouze ze západní strany (dostanete se k němu odbočkou z hlavní jižní silnice ve vísce Linia) a výjezd je na straně východní. Cestou minete na horním konci vesnice kostel Taxiarchis a spoustu starých domků pokrytých střešními taškami a mnohdy nalepených jeden na druhém.

Argirades:
   Argirades je největší obcí v okolí jezera Korission a druhou největší obcí celého jihu ostrova po Lefkimi. Je to typická korfuská vesnička bez klasického turistického ruchu, která se rozkládá u hlavní silnice směřující z Kerkyry na jih ostrova. Nedaleko od ní západním směrem je pak turisticky mnohem známější letovisko Agios Georgios Argiradon (nebo také South).


Neohoraki:
   Neohoraki je další typická korfuská vesnička nedaleko Argirades (asi 1km vzdálená) směrem na východ.

Kouspades:
   Cestou z Argirades do Boukari projdeme obcí Kouspades, která je postavena na jednom z menších kopců.

Boukari:
   Do Boukari se můžete dostat nejsnáze buď podél pobřeží silnicí na jih z Mesongi a Moraitiky, nebo odbočkou v Argirades směřující k východnímu pobřeží. Maličká rybářská vesnička na jihovýchodě ostrova je mezi turisty i mezi místními vyhlášená díky několika rybím tavernám. V nich nenajdete obvyklé jídelní lístky, ale číšník vás zavede do kuchyně a podle vašeho přání nabídne čerstvou rybu, kalamáru nebo jinou mořskou specialitu, před vašima očima ji převáží a kuchař ji teprve poté připraví. A že je ve své profesi opravdovým mistrem, to poznáte ve chvíli, kdy připravenou krmi ochutnáte. I proto je zde každý večer téměř plno, i když v okolí je jen pár menších hotelů či apartmánů. Maličká pláž je zde písčito oblázková a pro koupání moc vhodná není. Pokud se vydáte odsud dále na jih podél pobřeží, dostanete se do obce Petriti.

Petriti a okolí:
   Z Boukari můžete pak pokračovat podél pobřeží směrem k jihu do vesničky Petriti. Zde je trochu větší přístav a pár taverniček. Naproti štěrkopísčité pláži je několik ostrůvků. Pokud se rozhodnete pokračovat v cestě směrem na jih, musíte odbočit do vnitrozemí, neboť pobřežní silnice zde končí.Minete tedy fotbalové hřiště a nedaleko něj maličký moderní kostelík jemuž hned vedle vyrůstá větší bráška. Na první křižovatce pak uhnete vlevo (pravá silnice vás vrací směrem ke Kouspades) a dostanete se do obce Agios Nikolaos. Zde je opět možné odbočit na další křižovatce vlevo směrem zpět k pobřeží a podél něj dojít až na pláž Kaliviotis. Tady je opět maličký přístav kam chodí na lov mušliček nejen místní, ale na jejich doporučení i naši turisté. Z Kaliviotis je to pak cca 1,5km do vnitrozemí a obce Perivoli.

Perivoli:
   Perivoli je trochu větší obec ve vnitrozemí, jíž protíná hlavní silnice spojující Kerkyru a jih ostrova. Zajímavostí je zde kostel Agii Sarandi, který je zasvěcen 40ti svatým ze Sarande. To byli římští vojáci, kteří se přihlásili ke křesťanství, za což byli následně umučeni. Jinou zajímavostí je jeden z mála semaforů na ostrově, který je postaven na velmi nepřehledné křižovatce. Pokud se právě na ní vydáte západním směrem po značkách To The Beach, dojdete nejprve k rozestavěné moderní silnici, která by měla provoz z Perivoli nasměrovat mimo jeho úzké uličky a později k letovisku Agia Varvara, nazývanému též někdy Maltas - Perivoli.


Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal