kategorie

Elektronický průvodce Ostrovem Korfu - Výlety po Korfu i okolí


po ostrově:


Aqualand:
   Vodní park Aqualand se nachází v obci Agios Ioannis zhruba na polovině cesty mezi Kerkyrou a Ermones. Samotná stavba trvala 2 roky (1995 - 1997) a poté byl park ještě několikrát rozšiřován. Na areálu připomínajícím vodní město se podílel tým. který realizoval stavbu Disney Parku v areálu Universal studios v USA. Součástí parku jsou skluzavky, tobogány, bazény i umělé říčky, prolézačky s vodotrysky, restaurace, snackbary, bary, cukrárna, minimarkety, převlékárny, uzamykatelné boxy, malé dětské hřiště a skákací hrad. Hlavní web Aquaparku je na adrese http://www.aqualand-corfu.com. Na webu si můžete prohlédnout jak plánek areálu, tak třeba poslechnout místní rádio.
Tento výlet nabízejí vesměs všechny CK pořádající zájezdy na ostrov Korfu. V tom případě se cena výletu pohybuje v rozmezí cca 30 - 45€, dětské ceny jsou obvykle ve výši 60-75% ceny dospělého. Aqualand se dá, tak jako většina výletů, absolvovat individuálně. V tom případě se hodí znát otvírací dobu, která je po celou sezónu (květen - říjen) od 10:00 do 18:00. V červenci a srpnu je pak otevřeno o hodinu déle, tedy do 19:00. Vstupné v roce 2008 bylo pro dospělé: 25€, pro seniory nad 65 let a děti 4 - 12 let: 17€ a děti do čtyř let měly vstup zdarma.

Okruh ostrovem:
   Okruh ostrovem je celodenní výlet který taktéž pořádá téměř každá CK. Protože jednotlivé varianty se mohou lišit jak pořadím návštěvy jednotlivých míst, tak i jinou variantou výletu, berte prosím uvedenou trasu výletu jako velmi oriantační. Je vcelku pochopitelné, pokud vás cestovka nepoveze přes celý ostrov z Kavosu do Sidari a místo severu ostrova vás raději proveze hlavním městem. Okruh obvykle zahrnuje Sidari a jeho pískovcové útvary nebo prohlídku letoviska Kassiopi, zastavení na vyhlídce nad letoviskem Kalami s výhledem na Bílou vilu spisovatele Lawrence Durrella, zámeček císařovny Sisi Achilleion a jeho prohlídku (vstupné nemusí být v ceně výletu), poloostrov Kanoni s výhledem na Vlachernu a Pontikonissi (někdy je zde zastávka delší, taže lze sejít až k Vlacherně nebo na hráz spojující polooostrov Kanoni s Peramou a zde sledovat start a přistání dopravních letadel, Paleokastritsu a mužský klášter Panagia Theotokos z 12. století, vyhlídku Bella Vista odkud je dobře vidět na 6 zátok Paleokastritsy. V některých případech zahrnuje i návštěvu likérky, kde se vyrábí likér z malých plodů podobných pomerančům zvaný Kum Quat a tradiční řecké Ouzo. Případně je ve výletu zastávka ve vnitrozemní vesničce Makrades, kde je možnost nakoupit v obchůdcích zaměřených na tradiční Korfské výrobky ať již jde o med, výrobky z oliv, či olivového dřeva nebo koření.
Tento výlet vždy musí doprovázet Řecká průvodkyně (nebo průvodce), která vám však obvykle z ostrova nepoví vůbec nic, krom původního a závěrečného pozdravu. Bohužel je toto doprovázení určeno zákonem, neboť v Řecku platí nařízení, že průvodce smí dělat pouze člověk který vystudoval historii na řecké univerzitě. Pro mne jako klienta je poněkud nepochopitelné, že si delegáti doprovázející své zájezdy alespoň trochu nedupnou a nevyžadují od těchto až trochu vulgárně pojmenovaných "podrž tašek" alespoň část výkladu o ostrově a památkách, které mají klienti možnost navštívit. Možná by se pak klient dozvěděl daleko víc zajímavostí a sami tito řečtí průvodci by se netvářili většinu cesty tak otráveně. Pak tedy záleží na tom, kolik si toho váš delegát o Řecku přečetl a nastudoval, nebo kolik toho ví sám z vlastních zkušeností a kolik vám toho poví.
Cena okruhu ostrovem se pohybuje v rozmezí 26€ - 39€. Galerie je pouze ilustrační, další spoustu fotek z jednotlivých zmíněných míst najdete přímo pod letovisky nebo zajímavými místy.
Výlet lze taktéž absolvovat po vlastní ose se zapůjčeným automobilem a podívat se na všechna místa, která vás zajímají. Výhodou pak je časová nezávislost a možnost podívat se podrobněji a zastavit kde se vám líbí, nevýhodou, že se to pak obvykle nedá za jeden den stihnout :-)

Odpolední Kerkyra:
   Odpolední Kerkyra je jednoduchý výlet do hlavního města, kde vás autobus zaveze z vašeho letoviska do Kerkyry (obvykle do přístavu), kde dostanete rozchod a na totéž místo se po cca čtyřech až šesti hodinách vrátíte. Ideální pro ty, kteří si netroufnou podívat se do hlavního města Korfu po vlastní ose. Pokud je pěkné počasí, je možno spojit s následujícím výletem, lodí s proskleným dnem. Cena výletu se pohybuje obvykle kolem 10€. Bohužel obvykle ani v případě poloprázdného autobusu není možné se domluvit pouze na jedné cestě. To lze udělat jen v případě, že vám vaše CK tento zájezd nabízí jako bonus v ceně. Delegátovi však je nutno nahlásit včas, že jednu cestu nevyužijete, aby na vás zbytečně nečekali. Osobně se mi v takovémto případě osvědčilo vyrazit ráno místním autobusem a pak se vracet v domluvený čas tímto. V samotné Kerkyře doporučuji pro tuto kratší návštěvu (pokud vynecháte výlet lodí) buď se nejprve podívat do Nové pevnosti, nebo vyrazit ve směru příjezdu autobusu podél pobřeží k Faliraki, pak kolem paláce sv. Michaela a sv. Jiří projít na Spinadu k Listonu, před ním zahnout vpravo ke kostelu sv. Spiridona, vrátit se zpět a projít kolem Listonu a buď si jít vlevo prohlédnout Starou pevnost, nebo uličkou vpravo projít na náměstíčko s Radnicí a za ní pokračovat až na hlavní třídu (pokud zbývá čas, pak si projít uličky čtvrti Cambiello) a nebo se vydat na náměstí Sarokko, obejít jej po pravé straně a zamířit dolů k autobusovému nádraží, projít jím až k hlavní silnici a tady se opět stočit vpravo a vrátit se zpět do přístavu na místo příjezdu. Galerie je opět jen ilustrační, více obrázků i informací o hlavním městě Kerkyra najdete v části jiná zajímavá místa, střed ostrova, Kerkyra.

Loď s proskleným dnem:
   Tento výlet lze spojit s předchozím výletem odpolední Kerkyra. Hned na místě, kde vás autobus vyloží u přístavu, lze nastoupit na loď Calypso Star s proskleným dnem a vydat se asi na 50 - 60 minutovou plavbu na moře, při které můžete sledovat podmořský svět, krmení ryb i vystoupení cvičených lvounů (opravdu to nejsou lachtani :-) ). Cena této vyjížďky se pohybuje kolem 13€ - 16€.


BBQ a západní pobřeží:
   Celodenní výlet lodí, která vás doveze na opuštěnou pláž přístupnou jen z moře. Cestou se můžete vykoupat, fotit západní pobřeží a opalovat se. Na místě vám potom posádka připraví grilované maso a zeleninový salát. V ceně výletu jsou obvykle i nápoje - nealko a víno. V podvečer se pak vracíte zpět. Jinou variantou podobného výletu může být plavba na pevninu do "Modré laguny". Cena těchto výletů se obvykle pohybuje v rozmezí 29€ - 38€.

Řecký večer:
   Tradiční řecký večer s bohatým programem, který zahrnuje ukázku řeckých a korfských lidových krojů a tanců za doprovodu živé řecké hudby. Během programu je podávána večeře, skládající se z několika chodů. V lepších případech je po dobu večera neomezaná konzumace vína, vody a džusu, v horších to bývá půllitrová karafa na osobu. Variantou může být přátelské posezení s majiteli domu nebo taverny kde bydlíte, nebo se stravujete.
Mám pocit, že tento vcelku zkomercionalizovaný "výlet" už na ostrově pomalu upadá v zapomění a moc cestovek jej naštěstí v původní podobě nenabízí. Orientační cena se pohybuje kolem 30€ - 40€.
Můj osobní názor je, že to je tzv. moc peněz za málo muziky. Pokud se vám náhodou podaří být svědky opravdového "řeckého večera", kdy se třeba sejde jen pár přátel v taverně, přinesou si nástroje a začnou zpívat a hrát ne pro turisty, ale pro sebe, zjistíte, že atmosféra tam je úplně jiná, mnohem srdečnější a nezřídka se stává, že i vás, pro ně naprosté cizince, přijmou tak, jakobyste patřili do rodiny.

mimo ostrov:

Albánie:
   Albánie je pro spoustu z nás stále ještě tak trochu záhadnou zemí. Než se na tento výlet vydáte, nezapomeňte, že Albánie není v Evropské unii, takže vás čekají celní formality. Výlet začíná dopravou z vašeho letoviska do Kerkyry, odkud z přístavu vyplujete lodí k protějším břehům Albánie do města Saranda. Plavba trvá asi 70 - 90 minut. Zde vás čeká asi půlhodinová prohlídka města s průvodcem (před časem jezdil jeden z českých delegátů), pak následuje návštěva významného archeologického místa Butrinti s památkami z antického Řecka a Říma – starověké divadlo, gymnázium, chrám s mozaikovou podlahou a výlet k jezeru "Modré oko" a pramenům řeky Bystritsa. Výlet má několik variant, a poměrně široké cenové rozpětí. Některé CK nabízejí Albánii jako celek včetně oběda formou bufetu s řeckými a albánskými specialitami, některé CK nabízejí pouze základní cestu do Sarandy a fakultativně možnost přikoupení dalších částí (výlet do 18km vzdáleného Butrinti) a výlet k jezeru modré oko samostatně. Cena se pohybuje v rozmezí 41€ - 66€.

Kefalonie:
   Výlet na Kefalonii myslím dnes již moc českých cestovek nenabízí. Nám se podařilo jej absolvovat v roce 2003 a tehdy mne to utvrdilo v názoru, že než takovéto organizované výlety, tak to raději vyjet na jakýkoli výlet samostatně a vše si řídit sám. Do letoviska (Arillas) pro nás tehdy přijel v 7 ráno autobus, který cestou dále nabíral další Kefalonie chtivé turisty. Bohužel většina z nich byly stupidní Angličané. Snad hodinu jsme projížděli po Sidari a u každého hotelu klidně po třiceti metrech stála skupinka, která se těšila na výlet. Co naplat, že autobus měl vpředu velkou ceduli Kefalonie, stejně do našeho autobusu nastoupilo postupně asi 7 angličanů, kteří měli zaplacený výlet úplně někam jinam. Když vám to udělají jednou, no dobře, stane se. Ale když se zastavuje už po několikáté kvůli tomu, že nastoupili další lidi do blbého autobusu, přecijen si o nich začnete myslet něco nepěkného. A když to ještě okoření neschopností sejít se na jednom nebo dvou místech, tak místo aby vaše loď vyřážela od břehu, sedíte v době plánovaného vyplutí ještě stále v Sidari a sbíráte lidi "neschopné" ujít 200m. Nakonec jsme přecijen nabrali všechny správně a do Kerkyry dorazili s více než hodinovým zpožděním. Následuje zhruba tříhodinová plavba kolem jihovýchodního pobřeží Korfu, kolem ostrovů Paxi, Antipaxi, Lefkáda a Ithaka až do přístavu Sami na Kefalonii. Následuje urychený přesun do autobusů a už uháníme do vnitrozemí k prvním jeskyním. Vstup se doplácí zvlášť. Na prohlídku je kvůli zpoždění jen asi 30 min a už zase honem do autobusu, máme zpoždění, tak nezdržovat. Druhá zastávka je na silnici nad pláží Myrthos. Zrovna se tu renovuje silnice, tak to máme s vůní asfaltu a někteří i s černým "vylepšením" obuvi. Cesta sem trvala skoro hodinu, tady máme 15 minut na focení a už zas honem do autobusu a pokračujeme dál. Příští zastávka: jeskyně Melissani. Tentokráte to zvládáme asi za 40 min. Bohužel u jeskyní jsme se sešli s dalšími výletními autobusy odjinud a tak si musíme vyčkat téměř třičtvrtěhodinovou frontu. Nakonec se dočkáme a následuje ani ne desetiminutová projížďka po podzemním jezeru. A jen co vylezeme ven, nastupovat, odjížíme. Tentokrát se vracíme zpět do přístavu v Sami, trvá to asi 10min. Tady máme hodinku na vydechnutí, už je to potřeba. Rychlé vykoupání na městské pláži, krátká prohlídka Sami a už zas vzhůru na palubu. Čekají nás opět tři hodiny plavby kolem ostatních Jónských ostrovů zpět do Kerkyry a přes Sidari zpět do Arillasu. Naštěstí toho má dost i většina Angličanů a ještě rádi vystupují pohromadě. Uff, bylo to pěkné, ale už nikdy více :-) A ještě na závěr cena: 66€ (v roce 2003).

Parga, Paxos a Antipaxos:
   Výlet na Paxos má opět více variant, podle toho odkud se jede. Z některých letovisek je spojen se zastávkou na pevnině v Parze, z některých místo Pargy navštíví ještě Antipaxos. V obou zastávkách je dostatek času na prohlídku města a vykoupání, na Antipaxi je to jen koupání, či občerstvení v taverně, žádné město tam nenajdete, zato však krásnou pláž. Rozmezí cen je cca 28€ - 36€. Tento výlet je opět možné z některých letovisek absolvovat individuálně s místními kapitány (např. v Agios Georgios Argiradon).


Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS Kerkyra

WWW.KERKYRA.CZ
Autor: © Jiří Ležal