Elektronický průvodce Ostrovem Korfu – Něco málo o ostrově Korfu


 

Popis ostrova

Zelená Kerkyra, pověstný ostrov Fajáků a poslední zastávka Odyssea při jeho návratu na Ithaku, je nejznámějším z ostrovů Jónského moře a jedním z nejkrásnějších ostrovů nejen Řecka, ale ve středomoří vůbec. Od Itálie je vzdálen 74 km a na severu jej dělí od Albánie průliv široký pouze 2,5 km. Politicky a správně patří ke Korfu také Diapontské ostrovy na severu (Erikoussa, Othonoi, Mathraki) a na jihu Paxi a Antipaxi a samozřejmě desítky malých ostrůvků podél celého pobřeží. Svou rozlohou 592 km2 se řadí na druhé místo mezi Jónskými ostrovy (první je Kefallonie) ale svými téměř 108 000 obyvateli je v jónském souostroví rozhodně nejlidnatější. Více nežli třetina obyvatel žije ve stejnojmenném hlavním městě Korfu (též Kerkyra).

Ostrov Korfu je nejsevernějším a zároveň nejzápadnějším místem řeckého území. Má podlouhlou podobu, jeho délka je 65 km a jeho šířka se pohybuje od 30 až po pouhé 4 kilometry a zmenšuje se od severu na jih. Morfologicky jej rozdělují tři pohoří na část severní, střední a jižní. Nejvyšší horu Pantokrator, která se na severovýchodě ostrova šplhá do výše 906 m nad mořem, najdete na severovýchodě a dále směrem k jihu výška hor a kopců postupně klesá. Při putování ostrovem Vás zcela určitě nadchne nepřeberné množství jedinečných pohledů a scenérií, které jakoby nikdy neměly skončit. To vše je zpečetěno půvabem, barevností a omamným poklidem vesnic a městeček (na ostrově je jich celkem více než 250). Přívlastek „smaragdový“ mu právem náleží neboť tento obraz vytvářejí rozsáhlé úrodné roviny s kvetoucími sady olivovníků (kterých je na ostrově přes 4 miliony a patří mezi posvátné stromy), mandlovníků, pomerančovníků, citroníků, eukalyptů, cypřišů, vavřínů a další tropické a subtropické vegetace, která ukrývá malebné, časem zapomenuté vesničky i starobylé kláštery. Rozkládají se zde půvabné přírodní pláže, kamenité i písčité a místy divoké skalnaté pobřeží omývané křišťálově čistým mořem s bohatým podmořským životem vhodným pro potápění. To vše v romantickém prostředí, kde se tradiční snoubí s moderním. Dají se zde nalézt jak pozůstatky mnoha historických období a civilizací, starobylé, jakoby časem zapomenuté vesničky, poklidná i rušná letoviska s turisty z celé Evropy, to vše v náruči panenské přírody. Západní pobřeží je víc skalnaté, zatímco východní a severní je plynulé. Na ostrově je také hodně mysů, z nichž je nejdůležitější mys sv. Kateřiny na severním konci ostrova a Kanoni na jih od hlavního města. Zatímco prohřáté písečné a oblázkové pláže jsou ideálním místem k příjemnému lenošení během dne, večer lákají k procházce uličky pobřežních letovisek plné obchůdků, taveren a hospůdek, v nichž život utichá až po půlnoci.

Poloha a rozkvět Korfu se staly později středem zájmu Říma, který ostrov od roku 229 př. n. l. ovládl a následných 550 let jeho nadvlády bylo obdobím prosperity a bezpečí. Nutno dodat, že přechod pod římskou nadvládu byl dobrovolný a byl prevencí před neustálými nájezdy a pleněním. Římané za to ponechali ostrovu samosprávu a veškeré výsady. Další historie až po dnešek je velice pestrá a nebyla vždy jen ku prospěchu obyvatel. Ať to byla nadvláda Byzancie, útoky Normanů či panování Benátčanů, Francouzů či Angličanů. A i novodobé dějiny ostrova se v mnohém liší od dějin ostatních Jónských ostrovů.

Při vaší návštěvě nesmíte minout ostrovní metropoli, která je dle některých zdrojů nejkrásnějším městem Řecka vůbec. Už v antickém období se na jeho místě rozkládalo hlavní město založené osadníky z Korintu (734 př. n. l.) a také další historický vývoj předurčoval nepopiratelnou jedinečnost Kerkyry. Rozhodně za vaši pozornost stojí Nová pevnost, neboli Pevnost Svatého Marka (postavena Benátčany v r. 1576), která leží jižně od přístavu. Dále Stará pevnost, kterou spojuje s městem 60 m dlouhý most a je odtud nádherný výhled na celé město. Rovněž byste neměli opomenout Palác Svatého Michala a Svatého Jiří neboli Královský palác – jehož stavba počala v r. 1819 a sloužil jako obydlí anglických vládců. V letech 1864-1913 byl letním sídlem řecké královské rodiny. Nejznámějším kostelem Kerkyry je kostel svatého Spiridona, patrona ostrova, postavený v roce 1590.

Jedním z nejmalebnějších míst je poloostrov Kanoni s ostrůvkem Pontikonisi. Zcela jistě byste měli také navštívit Archeologické muzeum s nálezy z celého ostrova. Téměř všechny trasy turistů vedou k vesnici Gastouri a dále k letohrádku Achilleion (cca 16 km od hlavního města), který byl postaven v letech 1890-1891 pro rakouskou císařovnu Alžbětu (zvanou Sisi). Ta byla okouzlena zdejší krajinou, příjemným klimatem a pohostinností zdejších lidí stejně jako anglický spisovatel, cestovatel a zoolog Gerald Durrell a jeho starší bratr Lawrence. Jejich vilu můžete najít na severozápadě ostrova ve vesničce Kalami. Výčet dalších zajímavostí by byl ještě velice dlouhý, ale nelze nezmínit několik dalších. Například Paleokastritsa s klášterem „Nejsvětější bohorodičky“, letovisko Sidari s krásnou pláží se známými pískovcovými útesy (tzv. Kanál lásky), slané jezero Koríssion (je zde plno úhořů), nejvyšší horu Pantokrator (vede sem asfaltová cesta) s nádherným výhledem do dalekého okolí, mys Drastis (severozápadní výběžek ostrova), vesnice Pélekas, kdysi centrum hippies a řada dalších.
Ostrov Korfu - Kerkyra